:apie mus
------------------
:apie senbernius
:spaudoje
:folklioras
------------------
:senbernių kinas
:klausk Burzumo
:politika
:senbernių muzika
:žmogus ir sveikata
:marazmai
:senberniška ezoterika
:kelionės
------------------
:diskusijosPirtis Vilniaus centre
Design.Capital
Travels in Asia


:žmogus ir sveikata kas čia per rubrika?

Adutis
Iš planetų išsidėstymo ir kitokių požymių pastebiu, kad senberniai ir senmergės neretai susiduria su virškinimo sutrikimais ir pradeda domėtis mityba, nuo kurios nebūna "ižžogų" ir panašių nemalonumų. Ta proga keletas pastabėlių ir patarimų.
Maistas ir virškinimo problemos

Visų pirma, prieš sąmoningai keisdami mitybos įpročius kad pagerinti savijautą virškinant, būtina išsitirti pas gydytojus. Tų pačių ligų simptomai gali skirtis, o panašūs simptomai gali ženklinti visiškai skirtingas ligas. Pvz., skausmas viršutinėje pilvo dalyje gali pranašauti ir stemplės gleivinės uždegimą (ezofagitą), ir skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opą, ir ūminį kasos uždegimą, ir pilvo aortos aneurizmą, ir krūtinės anginą, ir dar fyg znajet ką. Todėl pačiam sau nusistatinėti diagnozę gali būti net pavojinga. Nueiti pas daktarėlį būtina. Žinau, gastroskopą ryti – nemalonus procesas. Tačiau jis nėra toks baisus, kaip daugelis įsivaizduoja. Šiais laikais tai padaro visai neskausmingai, tik šiek tiek nemaloniai. Ypač jei susimokat (nėr pigu, žinau). Bet juk geriau minutę pakentėti, nei kentėti nuolat. Argi ne?

Vis dėlto dažniausiai dėl nedidelių virškinimo sutrikimų, sukeltų, pvz., persirijimo arba nesaikingo alkoholio vartojimo, arba nereguliarios mitybos, į gydymo įstaigas nesikreipiame, o bandome pradžiai valgyti "lengvesnį" maistą, kaip kokie kinai, griebiamės šiokios tokios dietoterapijos. Nes virškinimo sistema – sudėtingas aparatas, dažnai tiesiog stringantis dėl neteisingai vartojamo arba neteisingai parinkto "kuro".

Ką reikėtų rinktis, jei norite mažiau apsunkinti savo virškinimo sistemą?

Visų pirma atsiminkite, kad virtas arba troškintas maistas visada lengviau virškinamas už keptą. Todėl patartina keptas ar "fri" bulves keisti virtomis bulvėmis arba bulvių koše, vietoj kepsnių ant grotelių, ant "duchovkės" ar keptuvės rinktis troškintą, tušintą arba virtą mėsą, ir tas pats su visais kitais maistiakais.

Sriuba dažniausiai virškinasi geriau nei sausas maistas.

Paprastai šiltą maistą suvirškinti organizmui lengviau negu šaltą.

Liesas maistas geriau susivirškins už riebų. Ypač stenkitės išsirinkti liesą mėsą, nes riebi mėsa ne tik sunkiau virškinasi, bet ir turi krūvą kitų minusų. Kiauliena visada yra riebi. Jei valgote vištieną, nepiknaudžiaukite skūrelėmis. Stenkitės atsisakyti taukų, lašinių, margarino, riebių dešrų. Tiesa, nepamirškite, kad riebalai reikalingi žmogaus organizmui ir visiškai jų neatsisakykite, bet taip pat nepamirškite, kad būna naudingi riebalai (pvz., riebi žuvis) ir būna kenksmingi riebalai (pvz., kepta kiauliena). Ypač kenksmingas yra kelis kartus tuose pačiuose riebaluose keptas maistas.

Ląsteliena – gyvybiškai svarbus mitybos elementas, ypač rekomenduojama kenčiant nuo obstipacijos, tačiau kai kuriais atvejais ji virškinama sunkiau. Jei matote, kad pavalgius daugiau žalių daržovių (ypač pomidorų), sutrinka virškinimas, geriau stenkitės jas pakeisti virtomis arba apvirtomis daržovėmis.

Stenkitės nevartoti rafinuotų ir koncentruotų maisto produktų.

Kai kuriuos virškinimo sutrikimus gali sukelti pieno ar jo produktų vartojimas, taip pat kava.

Nevalgykite seno ar neaiškios kilmės maisto. Jei dar neatsisakėte "mertvečiokų" (neaiškiose vietose parduodamų beliašų, kibinų, čeburėkų ir pan.), pats laikas tai padaryti.

Turbūt nereikia kartoti, kaip virškinimui kenkia alkoholis ir rūkalai? Nepiknaudžiaukite jais. Jei jau geriate, tai stenkitės negerti ant tuščio skrandžio.

Kai kuriems būna virškinimo sutrikimų dėl didelio prieskonių kiekio, ypač druskos.

Kai valgote, būtinai atidžiai ir ilgai kramtykite.

Venkite gazuotų gėrimų – burbuliukai mums ne draugas.

Sureguliuoti virškinimą gali padėti ir žolelių arbatos (teiraukitės vaistinėse reguliuojančių virškinimą arbatų). Turbūt girdėjote, kad dažnas virškinimo sutrikimas gali būti sukeltas psichologinių problemų, streso. Tokiu atveju taip pat galite bandyti "tvarkytis" žolelių arbatomis (teiraukitės vaistinėse raminančių nervus arbatų).

Kaip jau esu ne kartą minėjęs, labai svarbu maitintis tvarkingai ir reguliariai, t.y. kas dieną tuo pačiu laiku – kai organizmas tam tikromis valandomis įpranta "pasiruošti" maisto perdirbimui, jam daug lengviau tai padaryti.

Valgykite dažnai, bet po mažai. Visą dienos maistą padalinti į 7 dalis būtų labai neblogas variantas. Kuo mažesnis maisto kiekis per vieną kartą, tuo lengviau virškinimo sistemai su juo susidoroti. Bet koks mechanizmas suges, jei jam užkrausite per didelį krūvį.

Jei daugmaž laikotės "lengvesnio" maisto taktikos, o problemos nenyksta, būtinai kreipkitės į gydytojus. Būtinai!

Ir žinokite, kad kiekvieno žmogaus organizmas – unikalus ir sudėtingas pasaulis, kuriam neretai tenka individualiai parinkti įvairiausius dalykus, įskaitant ir maistą. Daugelis daktarų pataria stebėti, kaip jūsų organizmas reaguoja į vieną ar kitą maisto produktą, ir pagal tai susidaryti jums asmeniškai priimtiniausią meniu.

Linkiu sveiko skranduko ir kad šiais patarimais pasinaudoti nereikėtų.

2005 m. sausio m?n. 26 d.Komentarai 
daktar 2008-02-15 15:12:46
megstu gerti savo slapima , lb gerai virskinasiPostFuck 2007-12-22 22:59:50
Kaip maudžia? Rūgštingumas gal?
Aš tai valgau viską, dideliais kiekiais, nekramtydamas ir problemų su skrandžiu neturiu ( taip nuo vaikystės)lita 2007-12-19 10:34:04
Blemba, troškintą maistą valgau, nerūkau, retai išgerinėju, jokių skiūrelių nevalgau ir aplamai stengiuos tvarkos laikytis,o kas iš to srandį vistiek maudžia.babute 2006-02-07 20:52:05
valgyti reikia ,o ne ryti ,o organizmas pats pasako kas jam tinka kas nedebilas 2005-11-10 18:34:44
žiauriai gerai yra bifido bakterijos2005-09-06 19:29:59
ash, kas tau ta maista suvirskins ir atpils? ;]setonas 2005-07-26 17:49:25
tai gali ir suda vyrskytsetonas 2005-07-26 17:47:53
aikit nahui kandonaipamaldunas 2005-05-19 23:23:17
Pasimelskime broliai ir seses.Amen.Iguana 2005-04-12 22:02:18
ok, o shyta, kadangi brangiai kainuoja tie tyrimai pagal grupe, gal kas pasakysite , pvz, pasidalinsie ta dieda, kuria rekomenduoja pirmai plius grupei?

aciusManiukas 2005-04-12 01:42:45
Gyvenimas - tai lytiniu keliu perduomama mirtina liga!Kica 2005-03-25 19:00:17
Myletis kaip tik nepatartina!Jokiu emociju -nei blogu, nei geru-nurimti, nurimti, nurimti...o maistas praktiskai jokios itakos neturi, viskas nuo nervu!Burzumas 2005-01-31 16:23:18
Na aš tai manau, kad viskas pagal kraujo grupę...ash 2005-01-28 20:51:53
Geriausia yra valgyti suvirskinta maista. Tada skrandis praktiskai neapsikrauna.


--- --- ---
naujausi komentarai
--- --- ---Euro (melo)drama – mitai ir faktai (11)

--- --- ---

KĄ DARYTI? (12)

--- --- ---

Muilo burbulai ir seni krienai (33)

--- --- ---

Mėsos turgūs Europoje – Briuselis ir Londonas (17)

--- --- ---

Iššūkiai senbernių gyvenime. II dalis. (57)

--- --- ---

Patarimai dėl elgesio su gerule (44)

--- --- ---

Back on line– BLOC PARTY / TOM WAITS / ARCADE FIRE / ANDREW BIRD (10)

--- --- ---

KILLERS/ DECEMBERISTS/ ELECTRIC SIX/ BECK/ BADLY DRAWN BOY/ TV ON THE RADIO (16)

--- --- ---

SONIC YOUTH/RED HOT CHILLI PEPPERS/WOLFMOTHER ir kiti herojai. (5)

--- --- ---

Judėjimas, žmogiškoji prigimtis ir lašiniai (32)

--- --- ---

Karas prieš narkotikus (191)

--- --- ---

Maistas ir virškinimo problemos (14)

--- --- ---

"Oskarai" 2006 (16)

--- --- ---

Kung Fu klasika (2) (16)

--- --- ---

Praleistieji (Vol.5): Babusia (Lidia Bobrova, 2003) (15)

--- --- ---

Ar Mėnulis jau gyvenamas? (41)

--- --- ---

Už sovietinę penkiakampę - milijonas litų (38)

--- --- ---

Jie bijo… (13)

--- --- ---