:apie mus
------------------
:apie senbernius
:spaudoje
:folklioras
------------------
:senbernių kinas
:klausk Burzumo
:politika
:senbernių muzika
:žmogus ir sveikata
:marazmai
:senberniška ezoterika
:kelionės
------------------
:diskusijosPirtis Vilniaus centre
Design.Capital
Travels in Asia


:žmogus ir sveikata kas čia per rubrika?

Vaikeliux
Tylėti nebegalima, bičiuliai, visos kortos turi būti atskleistos ir nuriebalintos Fairy pagelba, idant dangiška tiesa pasimatytų mums ir liktų mūsyse.
Judėjimas, žmogiškoji prigimtis ir lašiniai

Pats esmi būras, besisukaliojantis pasaulyje, artimame sportui, tad pasigirdus tokiems šventvagiškiems pamąstymams kaip “Judėjimas prieštarauja žmogaus prigimčiai”, nejučia vienu metu panižta delnai ir pažastys, kas itin sukomplikuoja kasymosi procesą ir neduoda ramybės ilgesnį laiką, nei baigiasi alus bokale. Tad šiuo rašiniu pabandysiu pateikti jums šiokios tokios propagandinės medžiagos – idant jums pranyktų (ar bent jau sumažėtų) pagunda nukrypti nuo judėjimo kulto garbintojų pasirinkto kelio ir atsisakyti šios taip mielos mano širdžiai (ir piniginei) veiklos.

Visi esame girdėję tokius posakius kaip “juda vadinasi gyvas”, “geriau 10 kartų suprakaituoti, nei vieną kartą apšerkšnyti.”, “bėga, vadinasi kaltas” – juos sugalvojo liaudis, bei protingi žmonės.

Na, iš tiesų norėjau posakiais pademonstruoti, kad liaudies išmintis pritaria judėjimo kaip stiprinančios sveikatą ir gerbūvį priemonės idėjai. Kadangi tai ne visai pavyko tai pereisiu prie dalykų, privertusių jūsų kuklų tarną sutelkti ryžtą, bei jėgų likučius ir surašyti šias eilutes.

Taigis, dvasingai bediskutuojant forume forume godotinieji Jurgita ir Meškiukas pradrįso išviešinti tokią šventvagišką mintį, kad judėjimas prieštarauja žmogaus prigimčiai ir netgi kenkia sveikatai. Cituoju:
“Jurgita: 2006.08.01 10:38 Sestadienio Respublika rase apie Algirdo Mykolo Brazausko dukra Laima Mertiniene kuri stebuklingai meta svori pagal stebuklinga dieta. ir ta dieta sako, kad judejimas ir visokie fiziniai pratimai nerekomenduojami ir netgi draudziami. ir kitur esu girdejusi, kad fizinis aktyvumas aina pries zmogaus prigimti. tai ka daryt- ait i kacalke ar neit?”
“Meškiukas: 2006.08.01 11:56 . ...Apie žmogaus skeleto struktūrą mačiau Discovery laidelę, kur buvo teigiama, kad vaikščiojimas ant dviejų galūnių duoda didžiulį krūvį stuburui, dėl ko sunkus fizinis darbas/sportas yra prieš žmogaus prigimtį...”

Tik perskaitęs šiuos postus panūdau šokt aniems į akis ir drabstydamasis seilėmis vadinama substancija pult įrodinėt šitokių minčių neteisingumą beigi šventvagiškumą. Tačiau šiek tiek pamąstęs, nusprendžiau, kad ir čia esti racionalaus grūdo. Tad toliau savo padriką minčių srautą bandysiu sisteminti tokiais skyriais: 1) Judėjimo žala organizmui. 2) Nejudėjimo padariniai. 3) Ar verta Jurgitai eiti į Kačialkę?

Judėjimo žala organizmui

Pradžiai, prieš atskleisdamas jums dalį tiesos apie judėjimo žalą mūsų organizmui, norėčiau šiek tiek pasamprotauti apie žmogaus prigimtį ir tos prigimties santykius su judėjimu. Kalbant apie žmogaus prigimtį tenka atsigręžti i evoliuciją: anot protingojo Darvino teorijos esame išsivystę iš vienaląsčio organizmo, pabuvę ląstele, po to pasijungėm su chebra į ląstelių koloniją, galų galiausiai virtome daugialąsteliniu organizmu. Na, o toliau – visi pamenate: žuvis, sausumos reptilijos, žinduoliai, primatai ir galų gale homosapiensas. Judėjimas gi, buvo įrankis visoms minėtoms gyvybės formoms išlikti, susirasti maisto, susilaukti palikuonių ir dominuoti žemesnių gyvybės formų atžvilgiu. Taigi pats judėjimas neturėtų prieštarauti mūsų prigimčiai, kadangi mes evoliucionavome judėjimo aparato tobulinimo kryptimi. Nors kita vertus mūsų pradžių pradžia – visai nejudri ląstelė.

Taigi dėl judėjimo prieštaravimo/atitikimo mūsų prigimčiai: tenka konstatuoti, kad požiūris į šią problemą priklausys nuo pozicijos iš kurios mes ją nagrinėjame: jei iš vienaląsčio organizmo pozicijos – judėjimas kenkia ir yra visai nereikalingas ramiam, aplinkos medžiagų perdirbimui, jei gi pažiūrėsime iš žinduolių (kuom mes galiausiai ir patapome) pozicijos – nejudėsi = negyvensi (nors šiais visagalės medicinos laikais ir tai įmanoma).

Deja, nors ir kaip skaudu pripažinti, judėjimas žaloja mūsų organizmą. Dėvisi sąnariai, sausgyslės, kartais žalojami vidaus organai (raumenys, širdis, kepenys, inkstai, skrandis, plaučiai). Visi šie pažeidimai išryškėja su amžiumi arba itin intensyviai judant (sportuojant, pavyzdžiui). Kadangi žmogaus judamasis aparatas yra iš svertų sudarytas mechanizmas, natūralu, kad naudojant jis dėvisi, nepaisant pakankamai efektyvios sutepimo sistemos (sąnariuose esančių riebalinių audinių) bei nuolatinio sistemos atnaujinimo (atsinaujinant kaulų, kremzlių, sausgyslių ląstelėms). Vidaus organai gi, žalojami atliekant judesius ekstremaliomis sąlygomis, ar nepalankiomis oro sąlygomis, nepasiruošus (neapšilus) ir pan. Pavyzdžiui staigiai, nepasirengus keliant svorį gali plyšti, raumenys, sausgyslės, raiščiai, skrandis, šlapimo pūslė, stemplė. Bėgant šaltyje, galima peršalti ir taip susižaloti plaučius, trachėją. Atliekant labai sunkų darbą galima sutraiškyti dantis (taip taip, savo dantis! – kai įsitempę sukandate juos. Kiek pamenu, liga, kai žmogus nejučia ima griežti dantimis vadinama Bruksizmu – čia kaip tik tas atvejis). Atliekant alinantį, ilgai trunkantį darbą (įveikiant ultra triatlono distanciją) dėl išsekimo gali sutrikti kepenų, inkstų veikla, taip pat nederėtų pamiršti ir širdies, kuriai judėjimas visada reiškia papildomą krūvį. Visa tai įmanoma judėjimo metu.

Bet visi pastebėjote, kad kalba eina apie ypatingas sąlygas (apšilimo trūkumas, didelio intensyvumo ar ilgai trunkantis krūvis, ekstremali aplinkos temperatūra (karštis, šaltis)). Bet ar žaloja mūsų organizmą kasdienis judėjimas? Deja taip. Pažvelkite į savo tėvų rankas (jei jie senyvo amžiaus), manau visi esate matę kaip atrodo seno žmogaus artrito išsukioti pirštai, visi esate girdėję apie sąnarių susidėvėjimai kai tenka keisti visą sąnarį dirbtiniu- visa tai kasdienės veiklos padariniai.

Kitas puikus judėjimo žalos pavyzdys yra sportininkai. Ištobulinus treniruočių metodikas, bei dėka šiuolaikinių reabilitacinių priemonių, sportininkai sugeba treniruočių metu ištverti ypatingai didelius krūvius. Ko pasekoje sporto rekordai vis dar nepaliaujamai auga, tačiau sportininkai – vis dažniau, palyginti jauname amžiuje priversti dėl traumų ar ligų palikti didįjį sportą, o baigę sportuoti susiduria su judamojo aparato susidėvėjimo problema.

Nejudėjimo padariniai

Kad ir kokį blogą įspūdį galėjote susidaryti apie judėjimą, dar žalingesnis yra nejudėjimas. Manyčiau, kad pats vaizdingiausias nejudrumo poveikio pavyzdys yra galūnės atrofija po ilgai trukusios imobilizacijos (pvz., ilgai laikius gipse po lūžio) arba neįgaliųjų nejudrių galūnių atrofija – nejudant sunyksta raumenys, silpnėja kaulai sąnariai ir sausgyslės tampa mažiau paslankūs ir lengviau pažeidžiami. Tai nejudrumo poveikio judamajam aparatui pavyzdžiai, tačiau nejudra veikia visą organizmą – sulėtėja medžiagų apykaita, mažėja raumenų kapiliarizacija (retėja kraujagyslių tinklas audiniuose), silpnėja vidaus organai, kaupiasi ir auga riebalinis audinys, didėja cholesterolių ir sunkiųjų riebiųjų rūgščių koncentracija kraujyje, mažėja plaučių ventiliacija.

Na, žodžiu, baisus vaizdas. Ir kas baisiausia – visa tai vystosi daug greičiau negu norėtųsi. Ai, tiesa, dar pamiršau paminėt, kad nejudant atsirastų pragulos. Na, jei dar kokio baisaus dalyko nepaminėjau, tai patys sugalvokit ką nors baisaus ir žinokit, kad nejudant jums tas ir nutiks.

Ar verta Jurgitai eiti i Kachalke?

Nu, žinok Jurga, neįsivaizduoju. Šiaip manyčiau verta – pažiūrėsi į sportiškus vyrukus, paaudrinsi savo vaizduotę. Gal net pajudėsi šiek tiek, o tai (šiek tiek pajudėti) visada į naudą.

Nepaisant to, ką prirašiau aukščiau, judėti reikia. Judėdami treniruojame ne tik raumenis – mes stipriname visą organizmą. Pakartosiu visiems žinomas tiesas, kad judant stiprėja raumenynas, greitėja medžiagų apykaita, tvirtėja judamasis aparatas (griaučiai, sausgyslės, sąnariai), tankėja kapiliarų tinklas audiniuose, sustiprėja širdis ir kraujagyslės tampa elastingesnės, t.y. vyksta visų be išimties organizmo sistemų “apgreidas”. Žinoma, išlieka sąlyga, kad judėjimas turi būti saikingas – kaip kad negalima pulti badauti pametus protą, taip negalima ir pulti draskytis kaip pašėlusiam sporto klube kas dieną. Tokių drastiškų priemonių padarinius jau apvardinau aukščiau. Susitaikykit su mintimi, kad sporto salėje pageidaujamą efektą pasieksite negreitai – teks paprakaituoti ir paplušėti, todėl nuoširdžiai patariu neiti į “kačialkę” vien tam, kad numesti svorio, sulieknėti ir panašiai. Na, nebent esat mazochistai ir jums patinka save prievartauti ne tik darbe, bet ir po jo. Eikite pasilinksminti – pasportuoti savo malonumui. Tikrai nėra būtina atlikti visą numatytą treniruotę jei nėra nuotaikos, toks savęs prievartavimas daugeliu atveju baigiasi tuo, kad nustojama lankytis klube nusprendus kad “man nepatinka sportuoti”. Aš savo laiku eidavau į sporto klubą, nes man buvo malonu kelti didelius svorius, matyti kaip gerėja mano rezultatas, tai “užvesdavo” dirbti toliau. Po to pakeičiau požiūrį ir ėmiau lankytis sporto klube vien todėl, kad namie nuobodu – pakilnodavau štangą, pamėtydavau kamuolį į krepšį, pažaisdavau šachmatais. Rezultatai tikrai nesuprastėjo. Jaučiausi puikiai. O praėjus 8 metams pabandžiau pasportuoti tam, kad susigrąžint buvusią formą - ėjau i kačialkę kaip į darbą, tingėdamas ir prisiversdamas – taip neištempiau nė 3 mėnesių, nors turiu tikrai netrumpą sportavimo stažą. Taigi, Jurgita, tu klausei, kokius pratimus daryti, ir tikiesi kažkokių konkrečių patarimų, tai sakau tau nuoširdžiai – galima susidaryti programą ir atlikinėti tuos nelemtus pratimus, tik kaži, kiek taip ištempsi. Siūlau tau tiesiog nueiti ir išbandyti visus treniruoklius. Blogų pratimų nėra, yra tik netaisyklingai atliekami. Žinoma gal yra žmonių, kuriems patinka dirbti pagal griežtas schemas, tačiau nemanau, kad tokių yra senbernių tarpe. Tad jei yra pasiūlymas eiti į gamtą pažaisti tinklinio, ar pasivaikščioti, ar pasivažinėti dviračiu, o dienotvarkėje tuo metu įrašytas sporto klubas – siūlau eit ten, kur liepia širdis. Nes sportas, kuris neteikia malonumo – neteiks ir apčiuopiamos naudos.

Ir dar pabaigai – ne vien kačialkeje galima sportuoti. Tad nereikia nusimint jei jums ten nepatinka, nemalonu ir taip toliau. Yra beveik 400 olimpinių sporto šakų, o kur dar neolimpinės! Tikrai galima susirasti ką nors artimo dūšiai ir naudingo kūnui.

Sėkmės patiriant judėjimo malonumą!

2006 m. rugpjļæ½ļæ½io m?n. 09 d.Komentarai 
Vilkas 2008-04-18 10:36:06
Www. Oho kokie cia wisi koviniai.Vilkas 2008-04-18 10:33:40
Oho kokie cia wisi koviniai idomu ar istikro tokie esat realybej.tuomahaukas 2008-02-22 10:32:47
Man trūko argumentacijos, ypač "nejudėjimo padariniuose". Nereikia krypt į kraštutinumus, pavyzdžiu imant vienam ar kitam laikotarpiui neveiksnų žmogų.
Žmogus judės, ne šiknon dėsis: eis į darbą, eis pašikt, eis alaus gert, pagaliau bimbinės. Vnž. negulės ant kiaurą parą.
Lankymasis sporto klubuose yra 4 fun, ar konkretaus rezultato siekimas ? Kiek teko pasmalsauti, tai pagrinde dominuoja variantas Nr. 2. Paradoksas, bet šlovinantis proto/ žinių jėgą, savo valia ar nenorom stoja į virtinę , šlovinančių gražaus kūno kultą...sexy 2008-02-15 15:28:01
kas nori su manim liekneti is kns
as moterisMočiutė 2007-12-09 23:27:12
Labas.Aš lieknėti noriuMANTAS 2007-10-24 18:23:43
AS MANTAS JAU AS KULTURISTAS MAN DAR TIK 11METU O AS JAU FILMUOJOSI FILME JEGA DAUG SPORTAVAU IR NORELAU PASIEKTI TIKSLA IR PASEKAU JAU MAN IRA DARE NEDGI 3 OPERACIJAS SU PLISUSU RAUMENUjust me 2007-06-25 11:21:16
o lepeze matau labai keikiasjus me 2007-06-25 11:17:25
as manau labai teisingai pasakyta!!jei sedesi ir gersi alu nepaplonesi!!!!o as sportuoju,valgu sveika maista ir liekneju...lepeze 2006-11-17 15:22:10
jie visi pyderaiVaikeliux 2006-09-26 20:21:16
Uma thurman uzsiima thai ci, tik spec efektu deka atrodo kaip konfu
:)
siap kinu gimnastika labai grazu ir sveikai atrodo (bent jau kiek teko asmeniskai matyt)
o del dvikoviu rekomendaciju tureciau nutylet bo neismnau ten nieko is tikro- na nebent sachmatuose si ta graibausi...Burzumas 2006-09-24 11:51:09
O aš valgau ir lieknėju...Jurgita 2006-09-14 09:57:08
Sita... O Uma Thurman sitam filme "Kill Bil" kuom uzsiima? Kung fu?
Noriuu but kaip Uma Thurman...barunka 2006-09-12 22:08:40
Ar esi bandes kokia kovinio sporto saka, Baisoneli? Dziudo ir karate yra labai skirtingos k.s. sakos. Labai grubiai suskirstyciau i dvi kategorijas: imtynes ir smugiuojamas. Priklauso nuo to ka pasirinksi, vienur svarbu fizinis pasiruosimas, kitur labiau technika. Sudetingas cia reikalas veinok . Pasiziurek www.kovosklubas.com
P.S.Sveikintinas sprendimas. Sekmes paieskose! :-)Baisonėlis 2006-09-12 16:07:31
o štai aš irgi svarstau apie galimybę iškeisti štangas į kokią nors judresnę asmeninę sporto šaką - karatė, dziudo ar kažką tais panašaus. kokios būtų rekomendacijos?Vaikeliux 2006-09-11 15:42:21
Taip, Barunka, sutinku su tavim kad dziudo nera daugiau traumu nei kitose sporto sakose, tiesiog norejau pasakyti kad nepatyre daugiau vien i kitus zaloja nei patyre- pvbaz nesaikingai stipriai atliekant skausminga veiksma.
O del akiu paganymo tai juk ne trukumas kad malonuma su malonumu derinat! ;-)barunka 2006-09-10 19:36:47
Is patirties rasau, Vaikeliux. Po sesiolikos metu pertraukos grizau ant tatamiaus, tik si karta i fossil'u grupe, tsknt megeju. O traumu tikimybe tikrai nera didesne negu bet kurioje sporto sakoje. Aisku, tinkamas pasiruosimas reikalingas ir nuo trenerio labai daug kas priklauso. Buna, kad jau antra treniruociu diena daro metima neismoke kritimo.
O del " paganyti akis" momento tai cia mergaiciu snekos :-) Ir nieko cia nera blogo, kad norim suderinti nauda su malonumu ir visa kita :-)Vaikeliux 2006-09-10 18:13:06
Na dziudo labai smagi sporto saka ir viskas ka rasai yra teisybe, tik del traumingumo- skirtingai nuo kitu sporto saku dvikovose kuo maziau patyrimo tuo daugiau traumu. siaip net nezinau ka apsakyti pabandyk viska tada zinosi, o tia loabai balamutina tas "akis paganyti" momentas
:)barunka 2006-09-10 15:13:30
Jurgitai
Jeigu jau rinksies rytu kovos menus siulau rinktis dziudo imtynes. Nereika daug islaidu inventoriui- sumokesi karta uz kimono visam gyvenimui. Labai padeda atsikratyti stresu ir agresijos. Treniruojantis dirba visi kuno raumenys, taip pat vystosi miklumas, lankstumas ir balansas. Sia sporto saka uzsiimineja daugiau vyru nei moteru, tad akis yra kur paganyti ir netgi apsitureti artima fizini kontakta. Saugiausia kovos meno sporto saka. Vien zo, geresnio varianto pasiulyti neimanoma. :-)
Kaip manai, Vaikeliux?vitaliux 2006-08-23 13:16:04
o dar yra joga..taip tausojamas judejimo aparatas,bet treniruojamas kvepavimas,shirdis ir visi vidaus organaii.joga yra treniruote tinginiams:)butent toks ash ir esuvaikeliux 2006-08-18 14:49:54
nu tai kas tau trugdo- duok i snuki praloses! ka, tau savo snukio maza?
:-Darnutis 2006-08-18 13:38:19
bet as gyvai noriu, kad poto pralosus i snuki duot galeciau:)2006-08-17 12:59:24
ale nu brangus tas karate:/ brangiau nei kacalka+pirtis+dzakuzi:/
nusipirksiu puska ir vaiksciosiu po miegamuosius rajonus....Bronislovas 2006-08-16 15:05:21
Siaip reiktu paziuret per brainiac rodyta dvikova kas geriau plonas ar storas:) va tada ir bus aisku kam but geriau visose situacijose ir ar verta eit i kacialke:)
ir dar zinant kad klimatas keicias kai vasara karsta o ziema vis saltesne, papildomas riebaliukas netgi naudingas, ne tik ziema bet ir vasara kai norisi maudytis musu gintariniam pajuryje ar baidarininku upeje uloje....vaikeliux 2006-08-16 14:12:00
Kaip sios sporto sakos sportuotojas (retsykiais) tai galiu tik patvirtint ir pritarti tavo zodziamss2 2006-08-16 13:18:29
beveik neperskaičiau, bet pradžia ir pabaiga patiko :)

jei kam interesna, žinau kone mažiausiai išlaidų reikalaujančią sporto šaką. o kartais gal net atlyginimą suteikiančią. tai yra žolės pjovimas įprastu dalgiu. va čia tai sportas. beveik visi raumenai juda. bet turi ši šaka ir trūkumu: nevisiems pavyksta išmokti pirmąją dieną...vaikeliux 2006-08-14 13:04:43
as panasiai turejau atrodyt pries si savaitgali ir po jo...
uch- tusai sekina...
:)
Iguana- aciu uz gera zodiMeškiukas 2006-08-14 10:58:10
Hehehe - kolega Burzumas yra nusifotkinęs su vienu ultratriatlonininku prieš ligą ir po to prieš mirtį - tikrai įspūdingas skirtumas - geriau nei visos kūdinimosi produktų reklamos a la "prieš ir po" :)))Iguana 2006-08-13 15:07:23
vaikeliux, tu tobulai parasei, dieve mano super.vaikeliux 2006-08-11 09:42:43
Arnuti- nueik i chess.lt ir zaisk- ten pilna sachmatu megejuarnutis 2006-08-10 21:48:36
kas nori pazaisti sachmaitais nebelabai randu su kuom?vaikeliux 2006-08-09 17:10:31
mastai teisingai Jurgita, labai teisingai...
:)
tik ziurek neuzsisvajok- nes paskui nuo tokio gerbejo neatsimusi- per gerai glai mustis moketi...
:DJurgita 2006-08-09 14:53:22
Oi kaip laiku cia tas tavo straipnis! vakar kaip tik galvojau kuo cia man uzsiemus. megstu vaiksciot, ale vakare pilna buna visokiu buduliu miegamuosiuose rajonuose. tai priejau isvada kad aisiu uzsiimsiu rytu kovos menais- ir kunui nauda ir sielai ir praktiskai pritaikoma.
ir manau kad ir vaizduotei erdves daugiau yra ten nei kacalkoje;)


--- --- ---
naujausi komentarai
--- --- ---Euro (melo)drama – mitai ir faktai (11)

--- --- ---

KĄ DARYTI? (12)

--- --- ---

Muilo burbulai ir seni krienai (33)

--- --- ---

Mėsos turgūs Europoje – Briuselis ir Londonas (17)

--- --- ---

Iššūkiai senbernių gyvenime. II dalis. (57)

--- --- ---

Patarimai dėl elgesio su gerule (44)

--- --- ---

Back on line– BLOC PARTY / TOM WAITS / ARCADE FIRE / ANDREW BIRD (10)

--- --- ---

KILLERS/ DECEMBERISTS/ ELECTRIC SIX/ BECK/ BADLY DRAWN BOY/ TV ON THE RADIO (16)

--- --- ---

SONIC YOUTH/RED HOT CHILLI PEPPERS/WOLFMOTHER ir kiti herojai. (5)

--- --- ---

Judėjimas, žmogiškoji prigimtis ir lašiniai (32)

--- --- ---

Karas prieš narkotikus (191)

--- --- ---

Maistas ir virškinimo problemos (14)

--- --- ---

"Oskarai" 2006 (16)

--- --- ---

Kung Fu klasika (2) (16)

--- --- ---

Praleistieji (Vol.5): Babusia (Lidia Bobrova, 2003) (15)

--- --- ---

Ar Mėnulis jau gyvenamas? (41)

--- --- ---

Už sovietinę penkiakampę - milijonas litų (38)

--- --- ---

Jie bijo… (13)

--- --- ---